My biSgen

ParçaLanmış, böLünmüş dünyama-kimLiğime müzik gezegeninden düşen ışığın göLgesi vursa yeter!….

KAZA SİGORTASI

leave a comment »

Size çarpan araç faili meçhul ise veya aracın sigortası yoksa bütün hastane masraflarını cebinizden yapmışsanız faturayı aşağıda bahsi gecen sigortaya veriyorsunuz. Sigorta size paranızı tamamını ödüyor. SSK ve Bağkur ‘un ödeme-lerini değil sadece kendi cebinizden ödediğiniz paraları ödüyor. Ölümlü ise kazaya yine para ödüyorlar. Kaza geçiren sigortasız yurttaşların tedavisini Garanti Sigorta Fonu karşılıyor, ama bilen yok.
Garanti Sigorta Fonu Genel Sekreteri Kongar :
"Kaza geçiren Sigortasızların masrafını, başvuranlara veriyoruz. Ama kimse bilmediği için parasını alan yok. Fon’da 110 trilyon lira birikti." Trafik kazası geçiren vatandaşların tedavi masrafları ile ölüm giderlerini karşılamak için kurulan: Garanti Sigorta Fonu ‘ nun hesabında 110 trilyon lira birikti ama vatandaş parasız-lıktan hastane kapısında can veriyor. Trafik kazalarında yaralanan ya da ölen si-gortasız vatandaşların milyarlarca lira tutan tedavi veya cenaze masraflarını kar- şılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu’nda tam 110 trilyon lira birikti; çünkü uy-gulamadan kimsenin haberi yok.
Sağlık Bakanlığı’nın hastane yönetimlerini bilgilendirmemesi ve vatan-daşlarında kanunları yeterince bilmemesi nedeniyle fona herhangi başvuru ol- mazken, çok sayıda parasız vatandaş hastane kapılarında can veriyor.
Fondan sorumlu Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sek-reteri Bilge Kongar ;
"Trafik kazası geçiren sigortasız tüm vatandaşlar başvurup tüm masrafla-rını bizden alabilirler" dedi.
SADECE UYANIK AVUKATLAR KULLANIYOR
Kaza geçiren parasız vatandaşların çok zor durumda kaldığını belirten Kongar, "Hem bakanlığın hem de vatandaşların kanunu bilmesi gerekiyor. Ancak ne Sağlık Bakanlığı uyarıyor ne de vatandaşlar bunu biliyor. Bu yüzden fonu her biri 20- dosya ile gelen uyanık avukatlar kullanıyor" diyor. Kongar, 450 milyar ve yeni primleri faizle değerlendirdikleri için 110 trilyona ulaşıldığını belirterek şunları söyledi: "Devlet Ziraat Bankası’nda faizsiz tutuyordu. Biz ise faizde tutuyoruz. Pa-ra çoğalınca  bunu alıp oraya buraya vermek; peşkeş çekmek istiyorlar. Biz ise ka-zalarda mağdur olanlar gelip alsın diyoruz. 1991 yılında Hazine Müsteşarlığı bün -yesinde kurulan Garanti Fonu, 1998’in sonuna kadar Hazine Müsteşarlığı Sigorta Ge! nel Müdürlüğü bünyesinde kaldı. Amacı, trafik sigortası olmayan araçların mey-dana getirdiği yaralama ve ölüm masraflarını karşılamak. Plâkası belirsiz araçların verdiği zarar da karşılanıyor. Fonun kaynağını trafik sigortası yaptıran vatandaş- lardan kesilen pay oluşturuyor. Trafik sigortası yapan sigortalıların trafik primi için-de ödedikleri paranın yüzde 2’si ve yüzde 1’i sigorta şirketlerinin öz kaynakların-dan karşılanıyor. Kara yolları Trafik Sigortası Kanunu gereği eğer kaza yapan araç sigortalı ise, kaza sonucu yaralanan veya ölen kişilerin masrafını sigortalı olsun ya da olmasın şirketi karşılıyor.
7 YILDA ÜÇ ÖDEME
Kazaya neden olan araç sigortasız veya plakası bilinmiyorsa zarar gö-renler direkt birliğe gelip masraflarını alabiliyor. Fon,1998 sonunda Hazine’den alı- narak Türkiye Reasürans Şirketleri Birliği nezdinde bir hesaba aktarıldı. Adı önce-den Garanti Sigortası Fonu iken devletin dâhil olduğu tüm fonlar kapatılınca Ga-ranti Sigortası Hesabı olarak değiştirildi. 1998 ‘ sonuna kadar 7 yılda Hazine’de, 450 milyar lira birikti. Ancak 7 yılda sadece üç kişiye ödeme yapıldı. Birlik bünye-sindeki fon bütçesi Hazinenin aksine bankada faizle değerlenince fon 110 trilyona ulaştı. Şimdiye kadar fondan yararlanmak için 16 23 kişi başvurmuş,1042 dosya ise sırada bekliyor. Birlik bünyesindeki fonun yükümlülüğü daha sonraki yıllarda kanuna e! klenen maddeler ile sadece bedensel hasarları ödemekten çıkarıldı.
İHTİYACI OLAN PARAYI NASIL ALACAK?
Kaza geçiren vatandaş hastane masraflarını faturalı olarak Türkiye Si-gorta Reasürans Şirketleri Birliği’ne iletecek. Bunun için birliğe,  0212 3241950  no’lu telefondan veya  http://www.tsrsb.org.tr/   adresinden ulaşılabilir.
Türkiye’nin her yerinden başvuru aynı şekilde yapılacak. Gerekli belgeler ise hastane faturası, ikametgâh senedi, nüfus cüzdan örneği, trafik zaptı ve imza beyanı. Belgeleri inceleyen birlik, vatandaşın verdiği banka hesap numarasına parayı yatırıyor.

umarım bu bilgiyi kullanmak zorunda kalmazsınız…

Reklamlar

Written by My biSGen

05 Mart 2008 16:21

AKLINIZDA OLSUN, BiLiYoRMuSuNUz, FaydaLi siTeLer kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: