My biSgen

ParçaLanmış, böLünmüş dünyama-kimLiğime müzik gezegeninden düşen ışığın göLgesi vursa yeter!….

Felçli hastaya müzik dopingi

leave a comment »

AFP – PARİS – Felç hastalarına her gün sevdikleri pop, klasik müzik veya caz parçalarını dinletmek iyileşme sürecini hızlandırıyor. Finlandiya’daki felç hastaları üzerinde yapılan araştırmada, her gün iki saat müzik dinleyen hastaların hafıza ve dikkatleri, hiç müzik dinlemeyen veya sadece hikâye dinleyenlere oranla daha fazla gelişme gösterdi. Müzik dinleyen hastalarda ayrıca daha az depresyon olduğu görüldü.
Oxford Üniversitesi Beyin Dergisi’nde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, inme yaşandıktan üç ay sonra müzik dinleyenlerin hafızası yüzde 60 gelişim gösterirken, kasetten hikâye dinleyenlerde yüzde 18, hiçbir şey dinlemeyenlerdeyse yüzde 28 gelişim görüldü.

Müzik, hücrelerin yenilenmesine yardımcı
Araştırmayı yürüten Teppo Sarkamo‘ya göre müzik dinleyenlerde oluşan dopamin (Zevk ve ödüllendirilme anlarında beynin salgıladığı bir çeşit hormon ve nöroaktarıcı) salgısı, hastalarda farkındalık, bilgi işleme, dikkat ve hafızanın daha iyi çalışmasına neden oluyor.
Müzik ayrıca beyindeki zarar görmüş bölgeleri hareketlendirirken, hücrelerin yenilenmesine de yardımcı oluyor. Araştırmacı Sarkamo’ya göre, bu buluş beyin hastalıkları tedavisinde çok faydalı olabilir ama genel kullanıma alınmadan önce daha büyük boyutta araştırmalar gerekiyor. Ama yöntem tam olarak kullanılmaya başlandığında, zamanlarının büyük çoğunluğunu hiçbir şey yapmadan geçiren felç hastalarının iyileşmesinde para gerektirmeyen etkili bir yol kullanılmış olacak.

‘İnmenin ilk aşamalarında çok faydalı’
Araştırmayla, son zamanlarda müziğin aralarında otizm, şizofreni, bunama gibi hastalıkların da bulunduğu beyin temelli rahatsızlıklara iyi geldiğine dair bulgulara bir tane eklenmiş oldu. Sarkamo’ya göre herhangi bir tedavinin mümkün olmadığı inmenin ilk aşamalarında bile müzik dinletmek çok faydalı olabilir. 60 yaşındaki deneklerle yapılan araştırmada hastaların anlayabileceği sözler içeren şarkılar seçildi.

kaYNak

Reklamlar

Written by My biSGen

20 Şubat 2008 17:27

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: