My biSgen

Bir başka WordPress.com weblogu

"Garip", İstanbul Sazendeleri

leave a comment »

Beste: Göksel Baktagir

Kanun: Göksel Baktagir
Ud: Yurdal Tokcan
Viyolonsel: Emrullah Şenguller
Kemençe: Selim Güler
Keman: Baki Kemancı
Perküsyon: İzzet Kızıl & Yinon Muallem
Arp: Natalia Mann

Göksel Baktagir Kimdir?

1966 yılında Kırklareli’nde doğdu. Müziğe sekiz yaşında, babası Muzaffer Baktagir’in gözetiminde başladı. 1983 yılında girdiği İ.T.Ü.Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan 1988’de mezun oldu. Bu okulda bir yıl sonra lisansüstü eğitimine başladı.

Aynı yıl, Tanburi Necdet Yaşar’ın genel sanat yönetmenliğindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda kanun sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Bu tarihlerde dahil olduğu “Necdet Yaşar Ensemble” ve bir çok başka grup ile İngiltere, Fransa, Danimarka, Belçika, Hollanda, Almanya, Kanada ve ABD’nin çeşitli eyaletleri, Malezya, Arjantin, İspanya, İtalya, İsviçre ve Türkmenistan’da konserler verdi.

Beste çalışmalarına konservatuar öğrenciliği yıllarında başlayan Göksel Baktagir’in, otuzbeşi sözlü ve yüz altmışı enstrümantal olmak üzere 195 civarında beste çalışması bulunmaktadır. Eserlerinin birçoğu T.R.T repertuarına alınmış, “Sazım” adlı Zavil saz semaisi, 1990 yılında T.R.T tarafından düzenlenen bir yarışmada ödül kazanmıştır. “Tek Kelime”adlı muhayyerkürdi şarkısı, Milliyet gazetesinin düzenlemiş olduğu 1997 yılının en sevilen 10 şarkısı arasına seçildi. “Doğu Rüzgarı” adlı albüm çalışması 2000 yılında Türkiye yazarlar birliği tarafından ödüllendirildi. Baktagir 1984 yılından beri, kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra özellikle “sol el” için geliştirdiği kendine özgü bir teknik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Kanun sazı üzerinde, geleneksel icra biçimlerinde günümüzün en önde gelen icracılarından biri olarak kabul edilen sanatçı, temelde bir Türk Musikisi enstrümanı olan sazının bütün imkanlarını ve sınırlarını değerlendirerek, bakış açısını diğer dünya müziklerine doğru genişletmiştir. Bu bağlamda New Age ve Caz gibi türlerde de başarılı örnekler sergilemiş, bazı batılı caz topluluklarıyla konserler vermiştir. Susan Kalifastauris ile Akbank Caz Festivali’nde (1994), Lawrence “Butch” Morris ile yine Akbank Caz Festivali’nde (1995) konserler verdi. Morris ile verdiği konser 1996’da CD olarak yayınlanmıştır.

1997’de Burhan Öçal’ın daveti üzerine, kendisiyle ve Arif Erdebil (ney), Yurdal Tokcan (ud), Selim Güler (kemençe)’in de içinde bulunduğu grupla bir konser vermiştir ve Fransa’da gerçekleşen bu konserin kayıtları “Orient Secret” adında bir albümle 1998’de yayınlanmıştır. Mayıs 2000’de, Mercan Dede Ensemble ile “Selimname-Evrensele Açılan Kapının Aydınlık Sesleri” adında bir konser vermiştir. Mercan Dede”Secret Tribe” grubunda da yer alan Baktagir, bu grupla Nisan 2002’de Fransa, Hollanda, Almanya ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserler vermiştir. 2004 yılında Tefken Filarmoni Orkestrasıyla Türkiye ve Japonyada saz soliti olarak konserler verdi. Sanatçı 1998’den beri İstanbul Sazendeleri grubuyla Türkiye içinde ve özellikle akademik kurumlarda konserler vermektedir.

Asli görevi olan Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği topluluğundaki çalışmalarının yanında, Haliç Üniversitesi Konservatuarında da öğretim görevlisi olarak hizmet vermektedir.

Reklamlar

Written by My biSGen

13 Ocak 2008 17:58

Grup / Sanatçı Tanıtım, YOU-TÖVBE kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: