My biSgen

ParçaLanmış, böLünmüş dünyama-kimLiğime müzik gezegeninden düşen ışığın göLgesi vursa yeter!….

Ressam Şafak Eyüboğlu’dan ayrıcalıklı yapıtlar

leave a comment »

SERGİLENMEYE DEĞER 6+ALTI

Çağdaş ressamlarımızdan Şafak Eyüboğlu, 2005-2006 ve 2007 olmak üzere, son üç yıl içindeki çalışmaları arasından yalnızca altı yapıtını, 2007’de tamamladığı en yeni altı yapıtıyla bir araya getiriyor.
Tuval üzerine yağlı boya yapıtlar, Eyüboğlu’nun niteliklerini önemseyerek katıldığı ve birbirinden farklı konseptlerde düzenlenen yarışmalarda, sergilenmeye değer görünen yapıtları arasında ayrıcalıklı bulduğu altı tablosu ile henüz hiçbir yerde sergilenmemiş olan altı tablosundan oluşuyor.

Akademik eğitimini “Mimar Sinan Üniversitesi/Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü”nde yapan Eyüboğlu, başta “restorasyon” olmak üzere, “Topkapı Sarayı, Yıldız Camii, Çankırı Ulu Camii, Ankara Ulucanlar Camii, Safranbolu İzzet Paşa Camii, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Zübeyde Hanım Camii ve Türbesi, Kütahya Analcı Camii ve Isparta Senirkent Ulu Camii”nin de aralarında bulunduğu tarihi yapılarda on yılı aşkın süre, “duvar süsleme” ve “kalem işi” sahasında çalışmalar yaptı.

İlk kişisel sergisini 1998 yılında açan sanatçı, başlangıçta kullanmakta çekince göstermediği figüratif öğelerden ve “natürmort/ölüdoğa”dan hızla uzaklaşmıştı. “Soyut Ataklar” adlı sergisiyle belirginleşen “soyut”a yönelik kararlılık kuşku götürmemesine karşın, Eyüboğlu zaman zaman “geleneksel motif”i “soyut”a iliştirmekten sakınmıyor.* Bu görüntüsüyle Eyüboğlu’nun fırçası geçmişten uzanan görüntüleri anımsamaktan hoşlanan bir ruhun, plastik değerler arasındaki gezintisine benziyor!..

Özellikle “Renk Derindedir” başlıklı kişisel sergisiyle birlikte, “renk tasası”** ile de beliren Şafak Eyüboğlu’nun yapıtlarını 15-28 Eylül 2007 tarihleri arasında, Galeri Artist Çukurcuma’da izlemek mümkün olacak. Tel: 0212 251 91 63

* Restorasyon çalışmalarımda hayatın “tahrip”li yanını gördüğümü hissettim. Renklerin izini sürdüm. “Zaman” benim için “tabaka” oluvermişti bir bakıma. Duvarlardan kazıdığımız her tabaka, üzerinde on yıl, yirmi yıl, elli yıl taşıyor. …Zamanı kattıkça resimlerime, geleceği hep ustalarımla yaşayacağım.’
Şafak Eyüboğlu, Ocak 2005

** … Şafak Eyüboğlu’nu ben yeni tanıdım. Resimlerindeki renk tasasını, renk duyarlılığını çok sevdim ve heyecanlandım. Bizimkilerin 1940’lı yıllardaki sergilerinde bazı sanatseverler, “Bu resmi benim çocuğum bile yapar” diye alay ederlermiş. Hodri meydan! Yapsınlar da görelim!

Şafak Eyüboğlu, Eyüboğlu sanatçılar dizisinin son halkasıdır. Resimlerini gidin görün ve renkleri bu kadar iyi bağdaştıran bir sanatçının tadını çıkartın.
Mehmet Hamdi Eyüboğlu/ Ocak 2005

Written by My biSGen

15 Eylül 2007 21:27

ART, duYuRu, ŞeHR-isTanbuL kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: